• רונית ליברמן

סיפור מהקליניקה – קונפליקט בין חבריםמיד כשנכנסה, שיתפה אותי המטופלת שלפני כמה ימים ארע קונפליקט בינה לחברתה כי החברה פגעה בה בכך שלא אמרה לה את האמת. מאז אותו יום האירוע הזה מאוד מכאיב למטופלת ומעיק עליה, סיפרה בתסכול. "איך לפתור קונפליקט פנימי?" שאלה אותי.

הקשבתי בשקט לפרטי האירוע, ובסיום נראה היה שכדאי שניעזר בכלי נפלא שהתאים לאותו רגע - מיינדפולנס "האני הצופה". זה תרגול חווייתי שבו חווים את האירוע המקורי אבל הפעם בדמיון מודרך, והמטופלת רואה את מה שהתרחש מנקודת מבט של "האני הצופה" שבתוכה, כאילו היא מתבוננת בהצגה על הבמה.

יש לכלי הזה שני יתרונות:

ראשית, בין האירוע המסופר לבין המטופלת נוצר מרווח, ובזכות המרווח הזה היא פחות 'מעורבת' באמוציות שליוו את האירוע. שנית, המרווח הזה מאפשר למטופלת לראות נקודת מבט חדשה על האירוע, ולפעמים אף שתי זוויות מבט, או יותר.

במקרה הזה, כשהמטופלת הציגה את האירוע דרך העיניים של 'האני הצופה' שבתוכה, התיאור היה מעט שונה כי היא הוסיפה מילים מעט שונות מהמילים שבתיאור הראשון של האירוע. עקב כך, היא הגיעה למסקנה חדשה ביחס לאירוע וגם ביחס למערכת היחסים שלה ושל חברתה, זה שינה את הרגשתה ביחס לקונפליקט ביניהן, וכתוצאה מכך זה אף הקל מעט על המועקה עמה הגיעה למפגש.

היא אפשרה לקסם לקרות.

23 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול