• רונית ליברמן

הקול הפנימי

דיברתי לא מזמן עם אישה בשנות ה 80 שסיפרה לי שכל חייה היתה מסורה למשפחה, לבעלה לילדים ולנכדים. היום היא סיעודית והילדים איתה בקשר שבועי. כשהם שואלים לשלומה היא תמיד אומרת שהכל בסדר גם כשלא בסדר. למה להטריד אותם, היא שואלת.

ובכלל, היא מרגישה שהם כועסים עליה שהיא נופלת עליהם לנטל בשנים האחרונות. אישה עדינה שמשלימה עם המציאות ומשתדלת ללכת על פני האדמה בקול חרישי, לא להכעיס אף אחד ולא להפריע. הקול הפנימי שלה לא מקבל ביטוי. אפילו לעצמה היא לא משמיעה אותו. אני חושדת שהיא אולי לא מודעת לו. השתקה כזו של הקול הפנימי עלולה להיות משהו הסטורי, הרגל, דפוס קדום שאולי מתחיל בגיל מאד צעיר. בחברה שלנו, הפטריאכלית, השתקת הקול הפנימי רווחת יותר עם ילדות, אני מניחה. ציפו מהן וחינכו אותן שיהיו טובות צייתניות ומסורות. ומה קורה כשהן מתבגרות? כמה מהנשים שאני מכירה מבטאות את הקול הפנימי שלהן? ומה קורה להן לאחר שנים של השתקת הקול הזה?

17 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

השנתיים האחרונות הפכו מאוד תובעניות מבחינה נפשית לרובנו. אמנם לכל אחד מאיתנו יש כוחות נפש אותם אנו מגייסים כדי להתמודד עם משברים בתקופה קשה, אבל מה קורה כאשר המצב המשברי נמשך שנתיים? בהתחלה רבים מאיתנ